GUEST REVIEWS
Jídelní lístek Hotelu Bílá růže  rezervace ubytovn Hotel v Psku  Ubytovn v Psku

Hotel Bílá Růže - ubytování v Jižních čechách v centru Písku

GUEST REVIEWS

vive_les Paris, France (May 2014)

“Sejour agréable”

L’hôtel est très bien situé au centre ville dans une petite rue au calme. Le personnel est très sympathique et accueillant. Notre chambre était propre et confortable avec un très bon rapport qualité/prix. Un séjour agréable dans une petite ville touristique.


Gnkolafa Ahmadi, Kuwait (May 2014)

“A nice place to stay in southern bohemia”

This hotel is located in the center of the city, which makes it convenient for strolls and shopping. The hotel has great views over the river and landscape from its' rooms. It has a nice big lobby, with a bar and restaurant. The staff are friendly and accommodating. There is a garage for safe overnight parking. The kitchen specializes in southern bohemian specialties which may be enjoyed with locally brewed beer. The manager, is constantly improving features of the hotel, and continues the hotel's tradition of its' mother/daughter management. They are the true roses of this hotel !


Checiryci (February 2014)

“Thank you for great services”

I stayed in this hotel for some days. I can only recommend treir accomodation with comfortable rooms. The homemade food is delicious and personal is friendly. This hotel has the best view in the city and it is romantic. Great for summer time.


TravellingMan156 Bangor, United Kingdom (December 2012)

“Good hotel”

I have stayed at this hotel twice over the years for 4 days at a time for a function organised by some local friends and during the second visit, the hotel had had a massive investment. It was virtually unrecognisable from my first visit. The hotel staff are very friendly and hospitable and the female hotel owner should be a model, not a hotel owner/partner. Probably one of the most attractive women I have ever seen in my entire life - just a shame she's married! Worth a visit just to see her! The rooms are comfortable, quiet and very clean but does not come close in comparison with the Hotel Biograf in my opinion. I would happily stay there again for the reason stated above. Recommended.


Raduska H (August 2013)

“Surely this hotel in the center of Pisek recommend visiting”

Hotel Bílá růže is very nice. Breakfast is plentiful and the staff very helpful. Underground parking is a big advantage. I had a room overlooking the river,perfect!! Surely this hotel in the center of Pisek recommend visiting.


Pavel N (September 2013)

“Nice”

The hotel is very nice, big restaurant, beautiful terrace with the river view. Breakfast was good, we found there what we liked, it was ok.We booked a VIP apartement, amazing room with very nice bathroom. The stuff was very kind and helpful.The receptionist helped us with everything we needed. She gave us a map and recommended places, where we can go for trip. The hotel is in the center, you can go everywhere by walk. We will come back to Hotel Bila ruze next time. Písek is beautiful city, with lot of important places.


SaraKo28 (June 2013)

“Very nice”

I have been in Písek for two days and I was staying in Hotel Bila Ruze. I am really glad that I chose this hotel, because I liked the service, the staff was very nice and kind. The room was good, not too big not too small, actually I liked that the room has been very clean. It was very quiet at the night even when there was a wedding I couldn´t hear anything in the room so I slept very well. I liked the location, you can get fast everywhere or just go for a walk by the river and It´s about 5 minutes to get there. The breakfast was nothing suprising but good (eggs, ham, bread, frit, vegtable, coffe, tea) everything what you need for breakfast and if I wanted a delicious coffee I could get one at the bar. My expierience with this hotel is very good I liked it everything was okey so I can just recommend that if you want to stay in Písek Stay in Hotel Bila Ruze


PetrSidlo (August 2013)

“Great service and location”

I spend in the hotel one night and I was surprised by the quality of service, attitude of staff and also the breakfast. I do not know about previous reports of other quest, but I can certify that as of August 18th, the breakfast was excellent with great selection of cheese, ham, eggs (very good ones!), several types of bread and pastries, jogurts any many more. My room 303 had a great atmosphere, with flat-screen TV and beautiful big and clean bed. BTW take room with view of the river, if possible.


sean_simpson Zurich, Switzerland (August 2011)

“Hospiltality and Service was great for our Group”

We brought the Swiss National Junior Icehockey Team (roughly 30 people) to the Hotel Bila RuZe and were treated very well. The rooms were comfortable, the food was good and staff were especially nice, they were friendly and went out of there way to make sure we had everything we needed and were comfortable. For a group or a individual trip to this area, I would recommend this hotel, we really enjoyed ourselves and I am sure you will. P.S. Forgot to mention the location, it is perfect, just next the the old city.


Jiří D. (6.3.2014)

Dobrý den paní Marešová.
Děkuji za přijetí mého pozvání. Pozval jsem Vás víceméně proto, že jsem si vzpomenul na svou nedávnou návštěvu ve Vašem hotelu , který mne velmi příjemně překvapil. A proto bych Vám rád vyjádřil alespoň touto cestou poděkování a uznání Vaší práci.
Původním povoláním jsem kuchař, dělal jsem dlouhá léta v gastronomii, v kuchyni a později i v provozních funkcích , i v prvních letech své současné práce v reklamně, a proto si "troufám" říci, že umím Vaši práci posoudit nejenom, jako běžný host, ale částečně i jako člověk, který ví, o čem tato práce je.
A kdo ví, možná se do gastronomie "na stará kolena" zase vrátím....Občas cestuji po naši krásné zemi, navštívil jsem mnoho hotelů a vím, že zdaleka ne všechny, které se tváří rádoby luxusně, takovými skutečně jsou. Těch opravdu dobrých je stále poměrně málo, často je to jen ono příslověčné pozlátko s průměrným až podprůměrným obsahem. Ale o to více pak vynikají ty, které jejich majitelé vedou tak dobře , jako Vy. Je to jako ve všem, především o lidech, kteří svou prací skutečně žijí a dávají jí více, než 100 % . A to je pak znát.
Mám takové lidi rád, vážím si jich a velmi jim fandím.
Takže berte tento e-mail, jako slova uznání Vaší skvělé práci, až budu mít opět někdy cestu kolem Písku, určitě se u vás rád opět zastavím. Krásný den přeje J.D


Ing. Václav B. (6.10.2013)

Dobrý den paní Marešová,
Už jsem Vám ve středu nestihl osobně poděkovat.

Takže děkuji za spolupráci na naší středeční akci. Z mé strany jsem byl s Vašimi službami velice spokojený – všeho bylo dost po celou dobu. A oběd jste zvládli za rekordní čas!!! Opravdu super! V.B.


Dieter P. (7.8.2013)

Sehr geehrte Frau Maresova, liebe Eva,
vielen Dank für das Upgrade für das schöne Zimmer letzte Woche für mich in Ihrem Hotel!
Ich habe mich sehr darüber gefreut - und ich weiß es sehr zu schätzen. Leider bin ich erst spät am Abend nach Pisek gekommen - es war so ein schöner warmer Abend, da hätte ich noch einige Biere auf der Terrasse trinken können. Aber so bin ich müde gleich ins Bett gefallen.

Ich wünsche noch einen schönen Sommer,
herzliche Grüße D.P.


Libor J. (29.5.2013)

Dobrý den,
mnohokrát bychom chtěl za všechno poděkovat. Pobyt ve vašem hotelu byl naprosto perfektní, vše o domluvě, personál vstřícný, ochotný a usměvavý (hlavně bych chtěl pochválit profesionální přístup paní Kláry) Jídlo a pivo bylo také vynikající, takže vše na jedničku. Děkujeme mnohokrát! Váš hotel všem doporučím a chválím. Ať se Vám moc daří! L.J.


Csaba and Alexandra K. (1.10.2012)

Vázeny,
Velmi pekne dakujeme za ubytování, zas bolo nám dobre u vás. Osazenstvo bylo láskavy, pozorny, ako vzdy. Aj inym doporucujeme Vás Hotel. Pozdrav z Madarska


Milena a Petr Ž. (5.8.2012)

Dobrý den, paní Marešová.
Po návratu z Písku Vás zdravíme a děkujeme za příjemný pobyt u Vás. Písek je naše oblíbené město, kam se rádi vracíme již od 70. let. U Vás jsme prožili před šesti lety výročí naši Zlaté svatby. Bylo to tenkrát příjemné a příjemné to bylo i v současné době. Váš usměvavý perzonál, čistota a perfektní péče o náš pokoj, to vše je deviza, která nám připomíná, že se opět po nějakém čase (pokud bude zdravíčko sloužit) k Vám opět vrátíme. Určitě zase bude Písek krásnější a bude v něm opět co obdivovat. S pozdravem Vaši M a P